zakładka informacyjna


tytuł projektu:

Selektywna zbiórka baterii - przykład dobrych praktyk unijnych

koordynator projektu:
Justyna Wysocka
tel.(012) 631 57 31
e-mail: biuro@fwie.eco.pl

czas realizacji projektu:
03 - 09.2004 r.

strona internetowa projektu:
Sponsorzy projektu
Projekt dofinansowano ze środków:

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej

:: Aktualnie realizowane projekty ::

Projekty czasowe

| 03 - 09.2004 r. |

Selektywna zbiórka baterii - przykład dobrych praktyk unijnych

Pierwszym etapem projektu była wizyta studyjna w Danii i Niemczech, gdzie koordynatorzy poznawali funkcjonowanie systemu zbiórki baterii w tych krajach. Na podstawie zdobytych doświadczeń oraz studiów własnych i analizy sytuacji w Polsce powstała publikacja: "Baterie - segregacja czy degradacja?". Kolejnymi etapami projektu było:

  1. Rozesłanie do wszystkich gmin województwa wniosku o umieszczenie w PGO zapisów dotyczących organizacji systemu zbiórki baterii.
  2. Monitorowanie tych zmian, tam gdzie to było możliwe (większa część gmin była w trakcie uchwalania PGO, czasami na 1 etapie jeszcze przed konsultacjami ? uchwalone PGO miało w Małopolsce tylko 3% gmin).
  3. Seminarium z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, organów kontrolnych, organizacji ekologicznych, firm zajmujących się gospodarką odpadami oraz nauczycieli. Po seminarium odbyło się spotkanie z podmiotami zainteresowanymi współpracą w ramach projektu.

Podjęte działania zyskały duży oddźwięk w mediach - relacje pojawiły się w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Polskim oraz w lokalnych dziennikach. Ponadto w audycjach w Radiu Plus, Radiu Kraków znalazły się sprawozdania z seminarium i wywiady z uczestnikami.
Do największych sukcesów i pozytywnych efektów projektu należy zaliczyć duże zainteresowanie społeczeństwa oraz podjęcie konkretnych działań ze strony miasta w kierunku stworzenia systemu selektywnej zbiórki baterii, co do tej pory nie było robione.

Projekt był realizowany wspólnie z Dolnośląską Fundacją Ekorozwoju z Wrocławia i Federacją Zielonych "Gaja" ze Szczecina.